CY95F694KNPMC-G-UNE2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | I²C, LINbus, SIO, UART/USART |
| Series | F²MC-8FX MB95690K |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | F²MC-8FX |
| R A M Size | 512 x 8 |
| Numberof I/ O | 41 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Data Converters | A/D 12x8/10b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 20KB (20K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.88V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY95F694KNPMC-G-UNE2 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 48-LQFP, Peripherals: LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 16MHz.
This device comes in a 48-LQFP package.
FPGACenter currently has 2.268 units of CY95F694KNPMC-G-UNE2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY95F694KNPMC-G-UNE2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.268 units of CY95F694KNPMC-G-UNE2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY95F694KNPMC-G-UNE2 available in?
The CY95F694KNPMC-G-UNE2 by Infineon Technologies is available in a 48-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY95F694KNPMC-G-UNE2?
Unit pricing for CY95F694KNPMC-G-UNE2 starts at $6.55 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.