CYT2B94BACQ0AZEGST
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Number of I/ O | 63 |
| Speed | 100MHz, 160MHz |
| E E P R O M Size | 128K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 256K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, FIFO, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 2.0625MB (2.0625M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 52x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | Traveo™ T2G |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT2B94BACQ0AZEGST is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 80-LQFP.
This device comes in a 80-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.907 units of CYT2B94BACQ0AZEGST in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT2B94BACQ0AZEGST in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.907 units of CYT2B94BACQ0AZEGST in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT2B94BACQ0AZEGST available in?
The CYT2B94BACQ0AZEGST by Infineon Technologies is available in a 80-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT2B94BACQ0AZEGST?
Unit pricing for CYT2B94BACQ0AZEGST starts at $21.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.