CYT2BL5BAAQ0AZEGST
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Speed | 100MHz, 160MHz |
| Connectivity | CANbus, FIFO, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Series | Traveo™ T2G |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 512K x 8 |
| Numberof I/ O | 78 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| E E P R O M Size | 128K x 8 |
| Data Converters | A/D 57x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 4.063MB (4.063M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT2BL5BAAQ0AZEGST is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 100-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT, Speed: 100MHz, 160MHz.
This device comes in a 100-LQFP package.
FPGACenter currently has 2.258 units of CYT2BL5BAAQ0AZEGST in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT2BL5BAAQ0AZEGST in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.258 units of CYT2BL5BAAQ0AZEGST in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT2BL5BAAQ0AZEGST available in?
The CYT2BL5BAAQ0AZEGST by Infineon Technologies is available in a 100-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT2BL5BAAQ0AZEGST?
Unit pricing for CYT2BL5BAAQ0AZEGST starts at $30.94 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.