CYT2BL8BAAQ0AZSGS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Speed | 100MHz, 160MHz |
| Connectivity | CANbus, FIFO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Series | Traveo™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 512K x 8 |
| Numberof I/ O | 152 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| E E P R O M Size | 128K x 8 |
| Data Converters | A/D 64x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 4.16MB (4.16M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT2BL8BAAQ0AZSGS is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 176-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT, Speed: 100MHz, 160MHz.
This device comes in a 176-LQFP package.
FPGACenter currently has 767 units of CYT2BL8BAAQ0AZSGS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT2BL8BAAQ0AZSGS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 767 units of CYT2BL8BAAQ0AZSGS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT2BL8BAAQ0AZSGS available in?
The CYT2BL8BAAQ0AZSGS by Infineon Technologies is available in a 176-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT2BL8BAAQ0AZSGS?
Unit pricing for CYT2BL8BAAQ0AZSGS starts at $36.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.