CYT3BB5CEBR0AESGST
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Speed | 100MHz, 250MHz |
| Connectivity | eMMC/SD/SDIO, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QSPI, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART, USB |
| Series | Traveo™ T2G |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7F |
| R A M Size | 768K x 8 |
| Numberof I/ O | 72 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| E E P R O M Size | 256K x 8 |
| Data Converters | A/D 55x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 4.063MB (4.063M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT3BB5CEBR0AESGST is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 100-LQFP Exposed Pad, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT, Speed: 100MHz, 250MHz.
This device comes in a 100-LQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 954 units of CYT3BB5CEBR0AESGST in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT3BB5CEBR0AESGST in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 954 units of CYT3BB5CEBR0AESGST in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT3BB5CEBR0AESGST available in?
The CYT3BB5CEBR0AESGST by Infineon Technologies is available in a 100-LQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT3BB5CEBR0AESGST?
Unit pricing for CYT3BB5CEBR0AESGST starts at $45.08 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.