CYT3DLABABQ1AESGST
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 216-QFP |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD, Temp Sensor, WDT |
| Speed | 240MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, LINbus, SPI |
| Series | Traveo™ T2G |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7F |
| R A M Size | 384K x 8 |
| Numberof I/ O | 108 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| E E P R O M Size | 128K x 8 |
| Program Memory Size | 4.063MB (4.063M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT3DLABABQ1AESGST is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 216-QFP, Peripherals: DMA, I²S, LVD, Temp Sensor, WDT, Speed: 240MHz.
This device comes in a 216-QFP package.
FPGACenter currently has 902 units of CYT3DLABABQ1AESGST in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT3DLABABQ1AESGST in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 902 units of CYT3DLABABQ1AESGST in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT3DLABABQ1AESGST available in?
The CYT3DLABABQ1AESGST by Infineon Technologies is available in a 216-QFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT3DLABABQ1AESGST?
Unit pricing for CYT3DLABABQ1AESGST starts at $60.72 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.