CYT4BB8CEBQ0AEEGS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 100MHz, 250MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, eMMC/SD, SPI, UART/USART |
| Series | Traveo™ T2G |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7 |
| R A M Size | 768K x 8 |
| Numberof I/ O | 148 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Quad-Core |
| E E P R O M Size | 256K x 8 |
| Data Converters | A/D 82x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 4.0625MB (4.0625M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT4BB8CEBQ0AEEGS is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 100MHz, 250MHz.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 4.059 units of CYT4BB8CEBQ0AEEGS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT4BB8CEBQ0AEEGS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.059 units of CYT4BB8CEBQ0AEEGS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT4BB8CEBQ0AEEGS available in?
The CYT4BB8CEBQ0AEEGS by Infineon Technologies is available in a 176-LQFP Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT4BB8CEBQ0AEEGS?
Unit pricing for CYT4BB8CEBQ0AEEGS starts at $25.88 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.