CYT4BB8CEBQ0AEEGST
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-TEQFP (24x24) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 148 |
| Speed | 100MHz, 250MHz |
| E E P R O M Size | 256K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7 |
| R A M Size | 768K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Quad-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, eMMC/SD, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 4.0625MB (4.0625M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 82x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | Traveo™ T2G |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT4BB8CEBQ0AEEGST is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.284 units of CYT4BB8CEBQ0AEEGST in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT4BB8CEBQ0AEEGST in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.284 units of CYT4BB8CEBQ0AEEGST in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT4BB8CEBQ0AEEGST available in?
The CYT4BB8CEBQ0AEEGST by Infineon Technologies is available in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT4BB8CEBQ0AEEGST?
Unit pricing for CYT4BB8CEBQ0AEEGST starts at $48.24 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.