ICE5AR3995BZXKLA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | PG-DIP-7-10 |
| Voltage - Breakdown | 950V |
| Power ( Watts) | 30 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 10V ~ 27V |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Buck, Flyback |
| Voltage - Start Up | 16 V |
| Duty Cycle | 75% |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Control Features | Soft Start |
| Series | CoolMOS™, CoolSET™ |
| Base Product Number | ICE5AR3995 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ICE5AR3995BZXKLA1 is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 5.934 units of ICE5AR3995BZXKLA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ICE5AR3995BZXKLA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.934 units of ICE5AR3995BZXKLA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ICE5AR3995BZXKLA1 available in?
The ICE5AR3995BZXKLA1 by Infineon Technologies is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ICE5AR3995BZXKLA1?
Unit pricing for ICE5AR3995BZXKLA1 starts at $1.39 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.