ICE5BR4780BZXKLA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | PG-DIP-7 |
| Topology | Buck, Flyback |
| Series | CoolSET™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Power( Watts) | 27.5 W |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 10V ~ 27V |
| Duty Cycle | 75% |
| Control Features | Soft Start |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Output Isolation | Non-Isolated |
| Voltage- Start Up | 16 V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage- Breakdown | 800V |
| Frequency- Switching | 65kHz |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ICE5BR4780BZXKLA1 is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Supplier Device Package: PG-DIP-7, Topology: Buck, Flyback.
This device comes in a 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads package.
FPGACenter currently has 38.212 units of ICE5BR4780BZXKLA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ICE5BR4780BZXKLA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 38.212 units of ICE5BR4780BZXKLA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ICE5BR4780BZXKLA1 available in?
The ICE5BR4780BZXKLA1 by Infineon Technologies is available in a 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ICE5BR4780BZXKLA1?
Unit pricing for ICE5BR4780BZXKLA1 starts at $0.7653 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.