ICE5QSAGXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8 |
| Voltage - Breakdown | - |
| Power ( Watts) | 109 W |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 10V ~ 27V |
| Frequency - Switching | - |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 16 V |
| Duty Cycle | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ICE5QSAGXUMA1 is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 46.012 units of ICE5QSAGXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ICE5QSAGXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 46.012 units of ICE5QSAGXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ICE5QSAGXUMA1 available in?
The ICE5QSAGXUMA1 by Infineon Technologies is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ICE5QSAGXUMA1?
Unit pricing for ICE5QSAGXUMA1 starts at $0.3606 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.