TLS202A1MBVHTMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SMD (5 Leads), Gull Wing |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 18V |
| Supplier Device Package | PG-SCT595-5-1 |
| Current - Supply ( Max) | 200 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 75 µA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output ( Max) | 5.25V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1V @ 150mA |
| P S R R | 65dB (10kHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLS202A1MBVHTMA1 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-SMD (5 Leads), Gull Wing.
This device comes in a 6-SMD (5 Leads), Gull Wing package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 40.173 units of TLS202A1MBVHTMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLS202A1MBVHTMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 40.173 units of TLS202A1MBVHTMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLS202A1MBVHTMA1 available in?
The TLS202A1MBVHTMA1 by Infineon Technologies is available in a 6-SMD (5 Leads), Gull Wing package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLS202A1MBVHTMA1?
Unit pricing for TLS202A1MBVHTMA1 starts at $0.4710 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.