SB80C51SLAL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-QFP |
| Supplier Device Package | 100-SQFP |
| Peripherals | LED |
| Number of I/ O | 24 |
| Speed | 16MHz |
| Core Processor | 80C51 |
| R A M Size | 256 x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | UART/USART |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 4x8b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | 8XC51SL |
| Base Product Number | SB80C51 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SB80C51SLAL is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Intel. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-QFP.
This device comes in a 100-QFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.775 units of SB80C51SLAL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SB80C51SLAL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.775 units of SB80C51SLAL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SB80C51SLAL available in?
The SB80C51SLAL by Intel is available in a 100-QFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SB80C51SLAL?
Unit pricing for SB80C51SLAL starts at $7.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.