HI4-5051/883
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Supplier Device Package | 20-CLCC (8.89x8.89) |
| Number of Circuits | 2 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 50Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 15V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±15V |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 800ns, 400ns |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 1nA |
| Channel-to- Channel Matching (& Delta; Ron) | 10Ohm |
| Packaging | Bulk |
| H T S U S | 0000.00.0000 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The HI4-5051/883 is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-CLCC.
This device comes in a 20-CLCC package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.734 units of HI4-5051/883 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the HI4-5051/883 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.734 units of HI4-5051/883 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the HI4-5051/883 available in?
The HI4-5051/883 by Intersil is available in a 20-CLCC package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for HI4-5051/883?
Unit pricing for HI4-5051/883 starts at $130.41 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.