ISL21440IUZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Type | with Voltage Reference |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 3.6mV |
| Current - Input Bias ( Max) | - |
| Current - Output ( Typ) | - |
| Current - Quiescent ( Max) | 750nA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | - |
| Propagation Delay ( Max) | 200µs |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ISL21440IUZ is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.580 units of ISL21440IUZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL21440IUZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.580 units of ISL21440IUZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL21440IUZ available in?
The ISL21440IUZ by Intersil is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL21440IUZ?
Unit pricing for ISL21440IUZ starts at $2.69 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.