ISL4089IBZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 20 mA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 1 |
| -3db Bandwidth | 300 MHz |
| Current - Output / Channel | 100 mA |
| Slew Rate | 300V/µs |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | - |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The ISL4089IBZ is a video amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules, Product Status: Active, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), Current - Supply: 20 mA.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.698 units of ISL4089IBZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL4089IBZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.698 units of ISL4089IBZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL4089IBZ available in?
The ISL4089IBZ by Intersil is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL4089IBZ?
Unit pricing for ISL4089IBZ starts at $86.57 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.