ISL43640IUZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Switch Circuit | SP4T |
| On- State Resistance ( Max) | 50Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 500mOhm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 30ns, 28ns |
| Charge Injection | 1.2pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 4pF, 11pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 1nA |
| Crosstalk | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The ISL43640IUZ is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.330 units of ISL43640IUZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL43640IUZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.330 units of ISL43640IUZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL43640IUZ available in?
The ISL43640IUZ by Intersil is available in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL43640IUZ?
Unit pricing for ISL43640IUZ starts at $3.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.