ISL78263ARZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Functions | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 6V ~ 42V |
| Numberof Outputs | 2 |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Frequency- Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Clock Sync | Yes |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle( Max) | 98.75% |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ISL78263ARZ is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad, Functions: Step-Up/Step-Down, Topology: Buck-Boost.
This device comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 2.928 units of ISL78263ARZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL78263ARZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.928 units of ISL78263ARZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL78263ARZ available in?
The ISL78263ARZ by Intersil is available in a 32-VFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL78263ARZ?
Unit pricing for ISL78263ARZ starts at $8.21 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.