ISL78310ARAJZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Current - Supply ( Max) | 7 mA |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 5 mA |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.212V @ 1A |
| P S R R | 72dB ~ 58dB (120Hz ~ 1KHz) |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ISL78310ARAJZ is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.686 units of ISL78310ARAJZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL78310ARAJZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.686 units of ISL78310ARAJZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL78310ARAJZ available in?
The ISL78310ARAJZ by Intersil is available in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL78310ARAJZ?
Unit pricing for ISL78310ARAJZ starts at $4.22 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.