ISL9021AIRUNZ-T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 6-UFDFN |
| P S R R | 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 50 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 250mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage- Input( Max) | 5.5V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Soft Start |
| Voltage Dropout( Max) | 0.25V @ 250mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ISL9021AIRUNZ-T is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 6-UFDFN, P S R R: 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz), Operating Temperature: -40°C ~ 85°C.
This device comes in a 6-UFDFN package.
FPGACenter currently has 6.768 units of ISL9021AIRUNZ-T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL9021AIRUNZ-T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.768 units of ISL9021AIRUNZ-T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL9021AIRUNZ-T available in?
The ISL9021AIRUNZ-T by Intersil is available in a 6-UFDFN package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL9021AIRUNZ-T?
Unit pricing for ISL9021AIRUNZ-T starts at $1.23 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.