ISL91211AIIZ-T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-UFBGA, WLCSP |
| Output Type | Programmable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 54-WLCSP (2.55x3.67) |
| Current - Output | 10A, 5A, 5A |
| Frequency - Switching | 4MHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.3V |
| Voltage - Output ( Max) | 1.2V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 2.5V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ISL91211AIIZ-T is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Intersil. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 54-UFBGA, WLCSP.
This device comes in a 54-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 546 units of ISL91211AIIZ-T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL91211AIIZ-T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 546 units of ISL91211AIIZ-T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL91211AIIZ-T available in?
The ISL91211AIIZ-T by Intersil is available in a 54-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL91211AIIZ-T?
Unit pricing for ISL91211AIIZ-T starts at $12.29 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.