ISL9444CRZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 40-QFN (5x5) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.5V ~ 28V |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1.2MHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Buck |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Fail, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 2 |
| Duty Cycle ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The ISL9444CRZ is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Intersil.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: 0°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 40-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.570 units of ISL9444CRZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ISL9444CRZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.570 units of ISL9444CRZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ISL9444CRZ available in?
The ISL9444CRZ by Intersil is available in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ISL9444CRZ?
Unit pricing for ISL9444CRZ starts at $2.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.