X9221AWSIZT1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital Potentiometers |
| Product Status | Last Time Buy |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Selectable Address |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Interface | I²C |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Voltage - Supply | 5V |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance ( Ohms) | 10k |
| Temperature Coefficient ( Typ) | ±300ppm/°C |
| Resistance - Wiper ( Ohms) ( Typ) | 40 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The X9221AWSIZT1 is a digital potentiometers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Intersil.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital Potentiometers, Product Status: Last Time Buy, Tolerance: ±20%, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Selectable Address.
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.288 units of X9221AWSIZT1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the X9221AWSIZT1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.288 units of X9221AWSIZT1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the X9221AWSIZT1 available in?
The X9221AWSIZT1 by Intersil is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for X9221AWSIZT1?
Unit pricing for X9221AWSIZT1 starts at $5.64 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.