KTB1100EYAA-TE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Functions | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Flyback |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Adjustable |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 100kHz ~ 1MHz |
| Current- Output | 1.5A |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage- Output( Max) | 48V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3V |
| Voltage- Input( Max) | 100V |
| Voltage- Input( Min) | 7V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The KTB1100EYAA-TE is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Kinetic Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Package / Case: 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Functions: Step-Up/Step-Down, Topology: Flyback.
This device comes in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.
FPGACenter currently has 5.898 units of KTB1100EYAA-TE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the KTB1100EYAA-TE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.898 units of KTB1100EYAA-TE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the KTB1100EYAA-TE available in?
The KTB1100EYAA-TE by Kinetic Technologies is available in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for KTB1100EYAA-TE?
Unit pricing for KTB1100EYAA-TE starts at $3.81 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.