LT3496EFE#TRPBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Frequency | 330kHz ~ 2.1MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 1A (Switch) |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Voltage - Supply ( Max) | 30V |
| Voltage - Supply ( Min) | 3V |
| Dimming | Analog, PWM |
| Applications | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LT3496EFE#TRPBF is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Linear Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
Contact FPGACenter for availability and lead time on LT3496EFE#TRPBF. We can source this part through our global network of authorized distributors.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Can I still purchase the LT3496EFE#TRPBF?
While LT3496EFE#TRPBF is currently showing limited availability, FPGACenter can source this part through our global network of certified suppliers. Submit an RFQ for lead time and pricing.
What package type is the LT3496EFE#TRPBF available in?
The LT3496EFE#TRPBF by Linear Technology is available in a 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LT3496EFE#TRPBF?
Unit pricing for LT3496EFE#TRPBF starts at $17.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.