LTC2311IMSE-12#WPBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Architecture | SAR |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | LVDS - Serial, SPI |
| Sampling Rate( Per Second) | 5M |
| Numberof Bits | 12 |
| Voltage- Supply Analog | 3.13V ~ 3.47V, 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage- Supply Digital | 3.13V ~ 3.47V, 4.75V ~ 5.25V |
| Input Type | Differential |
| Ratio- S/ H: A D C | 1:1 |
| Reference Type | External, Internal |
| Numberof Inputs | 1 |
| Numberof A/ D Converters | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LTC2311IMSE-12#WPBF is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Linear Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Package / Case: 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad, Supplier Device Package: 16-MSOP-EP, Configuration: S/H-ADC.
This device comes in a 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 3.552 units of LTC2311IMSE-12#WPBF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LTC2311IMSE-12#WPBF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.552 units of LTC2311IMSE-12#WPBF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LTC2311IMSE-12#WPBF available in?
The LTC2311IMSE-12#WPBF by Linear Technology is available in a 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LTC2311IMSE-12#WPBF?
Unit pricing for LTC2311IMSE-12#WPBF starts at $11.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.