LTC2622IMS8#TRPBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | SPI |
| Numberof Bits | 12 |
| Voltage- Supply Analog | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage- Supply Digital | 2.5V ~ 5.5V |
| Reference Type | External |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| I N L/ D N L( L S B) | ±0.75, ±0.5 (Max) |
| Settling Time | 7µs (Typ) |
| Differential Output | No |
| Numberof D/ A Converters | 2 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LTC2622IMS8#TRPBF is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Linear Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Supplier Device Package: 8-MSOP, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.
FPGACenter currently has 12.092 units of LTC2622IMS8#TRPBF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LTC2622IMS8#TRPBF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.092 units of LTC2622IMS8#TRPBF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LTC2622IMS8#TRPBF available in?
The LTC2622IMS8#TRPBF by Linear Technology is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LTC2622IMS8#TRPBF?
Unit pricing for LTC2622IMS8#TRPBF starts at $9.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.