MX25R2035FM1IH1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Technology | FLASH - NOR (SLC) |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Memory Size | 2Mbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Clock Frequency | 108 MHz |
| Memory Format | Flash |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Write Cycle Time - Word, Page | 100µs, 10ms |
| Series | MXSMIO™ |
| Memory Organization | 512K x 4, 1M x 2, 2M x 1 |
| Packaging | Tube |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MX25R2035FM1IH1 is a general memory ics in the Other Memory family manufactured by Macronix. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.554 units of MX25R2035FM1IH1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MX25R2035FM1IH1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.554 units of MX25R2035FM1IH1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MX25R2035FM1IH1 available in?
The MX25R2035FM1IH1 by Macronix is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MX25R2035FM1IH1?
Unit pricing for MX25R2035FM1IH1 starts at $1.78 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.