MAX11613EWC+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Features | Internal Oscillator |
| Package / Case | 12-WFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 12-WLP (2.14x1.56) |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | I²C |
| Sampling Rate( Per Second) | 94.4k |
| Numberof Bits | 12 |
| Voltage- Supply Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage- Supply Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Ratio- S/ H: A D C | 1:1 |
| Reference Type | External, Internal |
| Numberof Inputs | 2, 4 |
| Numberof A/ D Converters | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX11613EWC+ is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Features: Internal Oscillator, Package / Case: 12-WFBGA, WLBGA, Supplier Device Package: 12-WLP (2.14x1.56).
This device comes in a 12-WFBGA, WLBGA package.
FPGACenter currently has 1.618 units of MAX11613EWC+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX11613EWC+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.618 units of MAX11613EWC+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX11613EWC+ available in?
The MAX11613EWC+ by Maxim Integrated is available in a 12-WFBGA, WLBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX11613EWC+?
Unit pricing for MAX11613EWC+ starts at $13.85 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.