MAX14774ATP+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (4x4) |
| Number of Circuits | 4 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NO |
| On- State Resistance ( Max) | 2.5Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 3V ~ 5.5V |
| -3db Bandwidth | 147MHz |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 60µs, 160µs |
| Charge Injection | 780pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 31pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 100nA |
| Crosstalk | -90dB @ 100kHz |
| Channel-to- Channel Matching (& Delta; Ron) | 18mOhm |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX14774ATP+ is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 20-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.703 units of MAX14774ATP+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX14774ATP+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.703 units of MAX14774ATP+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX14774ATP+ available in?
The MAX14774ATP+ by Maxim Integrated is available in a 20-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX14774ATP+?
Unit pricing for MAX14774ATP+ starts at $13.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.