MAX1498ECJ+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Type | ADC |
| Number of Channels | 2 |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.25V |
| Resolution ( Bits) | 4.5 Digit |
| Sampling Rate ( Per Second) | 50 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Base Product Number | MAX1498 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX1498ECJ+T is a adc/dac - special purpose in the Data Converters family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-LQFP.
This device comes in a 32-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.796 units of MAX1498ECJ+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX1498ECJ+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.796 units of MAX1498ECJ+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX1498ECJ+T available in?
The MAX1498ECJ+T by Maxim Integrated is available in a 32-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX1498ECJ+T?
Unit pricing for MAX1498ECJ+T starts at $45.33 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.