MAX16141ADF/V+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Application | Automotive, Power Over Ethernet (PoE) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 2.1 mA |
| Type | N+1 ORing Controller |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (4x4) |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply | 3.5V ~ 36V |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| F E T Type | N-Channel |
| Delay Time - O N | 70 µs |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX16141ADF/V+ is a or controllers & ideal diodes in the Power Switches & Distribution family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Application: Automotive, Power Over Ethernet (PoE), Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 16-WQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.716 units of MAX16141ADF/V+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX16141ADF/V+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.716 units of MAX16141ADF/V+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX16141ADF/V+ available in?
The MAX16141ADF/V+ by Maxim Integrated is available in a 16-WQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX16141ADF/V+?
Unit pricing for MAX16141ADF/V+ starts at $4.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.