MAX25249ATPB/VY+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (3), Linear (LDO) (1) |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage- Supply | 4.5V ~ 36V |
| Numberof Outputs | 4 |
| Frequency- Switching | 2.2MHz |
| w/ L E D Driver | No |
| Voltage/ Current- Output1 | 3V ~ 4V, 1A |
| Voltage/ Current- Output2 | 0.8V ~ 3.9875V, 1.2A |
| Voltage/ Current- Output3 | 0.8V ~ 3.9875V, 1.2A |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX25249ATPB/VY+ is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 20-WFQFN Exposed Pad, Topology: Step-Down (Buck) Synchronous (3), Linear (LDO) (1), w/ Supervisor: No.
This device comes in a 20-WFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 4.923 units of MAX25249ATPB/VY+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX25249ATPB/VY+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.923 units of MAX25249ATPB/VY+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX25249ATPB/VY+ available in?
The MAX25249ATPB/VY+ by Maxim Integrated is available in a 20-WFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX25249ATPB/VY+?
Unit pricing for MAX25249ATPB/VY+ starts at $6.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.