MAX25500AUMA/V+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Application | Backlight |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Exposed Pad |
| Type | Linear |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Output | 14V |
| Current - Output / Channel | 72mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Constant Current |
| Voltage - Supply ( Max) | 3.3V, 5V |
| Dimming | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX25500AUMA/V+T is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Application: Backlight, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.656 units of MAX25500AUMA/V+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX25500AUMA/V+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.656 units of MAX25500AUMA/V+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX25500AUMA/V+T available in?
The MAX25500AUMA/V+T by Maxim Integrated is available in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX25500AUMA/V+T?
Unit pricing for MAX25500AUMA/V+T starts at $7.51 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.