MAX40203ANS+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 4-XFBGA, WLBGA |
| Current - Supply | 300 nA |
| Type | Source Selector Switch |
| Supplier Device Package | 4-WLP (0.77x0.77) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 5.5V |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| F E T Type | P-Channel |
| Current - Output ( Max) | 1A |
| Delay Time - O N | 320 µs |
| Delay Time - O F F | 80 µs |
| Applications | Handheld/Mobile Devices |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX40203ANS+T is a or controllers & ideal diodes in the Power Switches & Distribution family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 4-XFBGA, WLBGA.
This device comes in a 4-XFBGA, WLBGA package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 38.411 units of MAX40203ANS+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX40203ANS+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 38.411 units of MAX40203ANS+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX40203ANS+T available in?
The MAX40203ANS+T by Maxim Integrated is available in a 4-XFBGA, WLBGA package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX40203ANS+T?
Unit pricing for MAX40203ANS+T starts at $0.9360 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.