MAX4927ETN+T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | 1000 Base-T, Bi-Directional, Differential Switching, LAN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Channels | 4 |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (11x5) |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | - |
| Switch Circuit | DPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 5.5Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | 650MHz |
| Applications | Networking |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A991A |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX4927ETN+T is a analog switches - special purpose in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: 1000 Base-T, Bi-Directional, Differential Switching, LAN, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 56-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 32.878 units of MAX4927ETN+T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX4927ETN+T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 32.878 units of MAX4927ETN+T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX4927ETN+T available in?
The MAX4927ETN+T by Maxim Integrated is available in a 56-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX4927ETN+T?
Unit pricing for MAX4927ETN+T starts at $0.0090 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.