MAX4998ETI+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Application | DisplayPort |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (3.5x5.5) |
| On- State Resistance ( Max) | 7Ohm (Typ) |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 3V ~ 3.6V |
| -3db Bandwidth | 8.5GHz |
| Base Product Number | MAX4998 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX4998ETI+ is a analog switches - special purpose in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Application: DisplayPort, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 28-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.380 units of MAX4998ETI+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX4998ETI+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.380 units of MAX4998ETI+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX4998ETI+ available in?
The MAX4998ETI+ by Maxim Integrated is available in a 28-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX4998ETI+?
Unit pricing for MAX4998ETI+ starts at $5.64 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.