MAX5547ETA+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (3x3) |
| Architecture | Current Sink |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | SPI |
| Numberof Bits | 10 |
| Voltage- Supply Analog | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage- Supply Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Reference Type | External, Internal |
| Output Type | Current - Buffered |
| I N L/ D N L( L S B) | ±1, ±0.75 |
| Settling Time | 10µs (Typ) |
| Differential Output | No |
| Numberof D/ A Converters | 2 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX5547ETA+ is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad, Supplier Device Package: 8-TDFN-EP (3x3), Architecture: Current Sink.
This device comes in a 8-WDFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 13.271 units of MAX5547ETA+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX5547ETA+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.271 units of MAX5547ETA+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX5547ETA+ available in?
The MAX5547ETA+ by Maxim Integrated is available in a 8-WDFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX5547ETA+?
Unit pricing for MAX5547ETA+ starts at $3.73 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.