MAX5832GWX+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFBGA, WLBGA |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Supplier Device Package | 36-WLP (3.07x3.07) |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 14 |
| Voltage - Supply, Analog | -4.75V ~ -5.46V, 2.6V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | -4.75V ~ -5.46V, 2.6V ~ 3.3V |
| Architecture | Current Source |
| Reference Type | Internal |
| Number of D/ A Converters | 9 |
| Settling Time | 15µs |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±3, ±0.5 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX5832GWX+ is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 36-WFBGA, WLBGA.
This device comes in a 36-WFBGA, WLBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.550 units of MAX5832GWX+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX5832GWX+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.550 units of MAX5832GWX+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX5832GWX+ available in?
The MAX5832GWX+ by Maxim Integrated is available in a 36-WFBGA, WLBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX5832GWX+?
Unit pricing for MAX5832GWX+ starts at $35.42 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.