MAX6341CPA+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Last Time Buy |
| Tolerance | ±0.02% |
| Temperature Coefficient | 1ppm/°C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 3.2mA |
| Voltage - Input | 8V ~ 36V |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Reference Type | Series, Buried Zener |
| Current - Output | 15 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 4.096V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | 2.4µVp-p |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | 2µVrms |
| Current - Cathode | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MAX6341CPA+ is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Maxim Integrated.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Last Time Buy, Tolerance: ±0.02%, Temperature Coefficient: 1ppm/°C, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 2.504 units of MAX6341CPA+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX6341CPA+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.504 units of MAX6341CPA+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX6341CPA+ available in?
The MAX6341CPA+ by Maxim Integrated is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX6341CPA+?
Unit pricing for MAX6341CPA+ starts at $58.96 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.