MAX635AEPA+
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Functions | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 50kHz |
| Current- Output | 500mA |
| Output Configuration | Negative |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage- Output( Max) | -5V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | -1.31V (-5V) |
| Voltage- Input( Max) | 16.5V |
| Voltage- Input( Min) | 2.3V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX635AEPA+ is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm), Functions: Step-Up, Step-Down, Topology: Buck.
This device comes in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package.
FPGACenter currently has 1.577 units of MAX635AEPA+ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX635AEPA+ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.577 units of MAX635AEPA+ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX635AEPA+ available in?
The MAX635AEPA+ by Maxim Integrated is available in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX635AEPA+?
Unit pricing for MAX635AEPA+ starts at $12.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.