MAX923MJA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | Push-Pull, CMOS, TTL |
| Supplier Device Package | 8-CERDIP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.5V ~ 11V, ±1.25V ~ 5.5V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 10mV @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 50mA |
| Current - Quiescent ( Max) | 4.5µA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | -80dB, 80dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | 12µs (Typ) |
| Base Product Number | MAX923 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MAX923MJA is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Maxim Integrated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-CDIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 5.472 units of MAX923MJA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MAX923MJA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.472 units of MAX923MJA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MAX923MJA available in?
The MAX923MJA by Maxim Integrated is available in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MAX923MJA?
Unit pricing for MAX923MJA starts at $45.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.