MCP47A1T-A0E/LT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Data Interface | I²C |
| Number of Bits | 6 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 5.5V |
| Architecture | R-2R |
| Reference Type | External |
| Number of D/ A Converters | 1 |
| Settling Time | 15µs (Typ) |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±0.25, ±0.25 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCP47A1T-A0E/LT is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.
This device comes in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 27.112 units of MCP47A1T-A0E/LT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCP47A1T-A0E/LT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 27.112 units of MCP47A1T-A0E/LT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCP47A1T-A0E/LT available in?
The MCP47A1T-A0E/LT by Microchip is available in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCP47A1T-A0E/LT?
Unit pricing for MCP47A1T-A0E/LT starts at $0.5805 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.