MIC4576WU
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 36V |
| Supplier Device Package | TO-263-5 |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.23V |
| Voltage - Output ( Max) | 33V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 4V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIC4576WU is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA.
This device comes in a TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.156 units of MIC4576WU in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIC4576WU in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.156 units of MIC4576WU in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIC4576WU available in?
The MIC4576WU by Microchip is available in a TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIC4576WU?
Unit pricing for MIC4576WU starts at $1.78 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.