MIC4802YME
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Frequency | - |
| Type | Linear |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 800mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | - |
| Voltage - Supply ( Max) | 5.5V |
| Voltage - Supply ( Min) | 3V |
| Dimming | PWM |
| Applications | Lighting |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIC4802YME is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 45.224 units of MIC4802YME in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIC4802YME in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 45.224 units of MIC4802YME in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIC4802YME available in?
The MIC4802YME by Microchip is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIC4802YME?
Unit pricing for MIC4802YME starts at $1.10 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.