MIC7300YMM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 115 mA |
| Slew Rate | 0.5V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 370 kHz |
| Current - Input Bias | 0.5 pA |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.2 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 10 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MIC7300YMM is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.590 units of MIC7300YMM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MIC7300YMM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.590 units of MIC7300YMM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MIC7300YMM available in?
The MIC7300YMM by Microchip is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MIC7300YMM?
Unit pricing for MIC7300YMM starts at $0.6707 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.