SY100EL90VZG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Differential |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Number of Circuits | 1 |
| Data Rate | - |
| Input Signal | ECL, LVECL |
| Output Signal | PECL, LVPECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Channel Type | Unidirectional |
| Channels per Circuit | 3 |
| Voltage - V C C A | - |
| Voltage - V C C B | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SY100EL90VZG is a translators & level shifters in the Bus Interface family manufactured by Microchip. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.620 units of SY100EL90VZG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SY100EL90VZG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.620 units of SY100EL90VZG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SY100EL90VZG available in?
The SY100EL90VZG by Microchip is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SY100EL90VZG?
Unit pricing for SY100EL90VZG starts at $4.19 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.