MP1925HR-LF-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 8-QFN (4x4) |
| Voltage - Supply | 8V ~ 15V |
| Channel Type | Independent |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | 4A, 5.9A |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | 115 V |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 15ns, 10ns |
| Series | MP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP1925HR-LF-Z is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.594 units of MP1925HR-LF-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP1925HR-LF-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.594 units of MP1925HR-LF-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP1925HR-LF-Z available in?
The MP1925HR-LF-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP1925HR-LF-Z?
Unit pricing for MP1925HR-LF-Z starts at $3.85 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.