MP2410AGJE-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Frequency | 1MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Voltage - Supply ( Max) | 24V |
| Voltage - Supply ( Min) | 4.2V |
| Dimming | Analog, PWM |
| Applications | Backlight |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP2410AGJE-Z is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8.
This device comes in a SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.182 units of MP2410AGJE-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP2410AGJE-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.182 units of MP2410AGJE-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP2410AGJE-Z available in?
The MP2410AGJE-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP2410AGJE-Z?
Unit pricing for MP2410AGJE-Z starts at $2.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.