MP28310GC-P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 12-UFBGA, CSPBGA |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| Series | MP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage- Supply | 2V ~ 5.5V |
| Numberof Outputs | 2 |
| Frequency- Switching | 1.5MHz |
| w/ L E D Driver | No |
| Voltage/ Current- Output1 | 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3V, 3.3V, 300mA |
| Voltage/ Current- Output2 | 1.8V, 2.8V, 3V, 100mA |
| Voltage/ Current- Output3 | Programmable, Programmable |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP28310GC-P is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 12-UFBGA, CSPBGA, Topology: Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1), w/ Supervisor: No.
This device comes in a 12-UFBGA, CSPBGA package.
FPGACenter currently has 2.000 units of MP28310GC-P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP28310GC-P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.000 units of MP28310GC-P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP28310GC-P available in?
The MP28310GC-P by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 12-UFBGA, CSPBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP28310GC-P?
Unit pricing for MP28310GC-P starts at $1.03 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.